Piernik jako panaceum…

Czy wiedzieliście, że najstarsza znana receptura piernikowa pochodzi z 1725 roku. Jeśli myślicie, że odnaleziono ją w książce kucharskiej z tamtych lat to musimy Was zaskoczyć. Przepis na pierniki został umieszczony w przewodniku medycznym. Już wtedy było wiadomo, że pełen korzennych przypraw przysmak ma w sobie ukryte moce.

Piernik na zakąskę

Już kilkaset lat temu wiedziano, że cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, kardamon, anyż, goździki czy pieprz, sprzyjają przyspieszeniu procesów trawiennych. Pierniki podawano jako zakąskę podczas spożywania alkoholu.

Czołowy przedstawiciel polskiego baroku dworskiego, poeta Andrzej Morsztyn pisał: „Ty bez ogródki Przyśli nam wódki; A jeśli jeszcze dasz i piernika, Napiszęć na drzwiach: tu sławna aptyka”.

Pierniki w podróży

Większość w Was zapewne wie, że pierniki przez długi czas zachowują swoje właściwości – mają długi termin trwałości. Ta cecha była też znana wieki temu. Korzystali z niej rycerze podczas wypraw czy pielgrzymi na szlaku. Nie ma się co dziwić, w końcu miód posiada udowodnioną odporność na rozwój bakterii czyli zepsucie. Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne działanie piernika sprawiało, że można go było znaleźć w niejednym bagażu.

Grzeje jak piernik

Zastanawialiście się dlaczego to właśnie zimą – w okresie świątecznym, najchętniej sięgamy po pierniki? Może właśnie dlatego, że przyprawy korzenne zawarte w pierniku działają rozgrzewająco. Warto wspomnieć też o tym, że związki zawarte w cynamonie, gałce muszkatołowej i imbirze wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy.

Piernik jako prezent

To zdecydowanie ponadczasowa funkcja piernika. Początkowo, pierniki dostępne były tylko dla najzamożniejszych. Zdobiono nimi stoły podczas ważnych uroczystości. Na piernikach umieszczano herby czy wizerunki władców. Mistrzowie sztuki snycerskiej zachwycali swoimi umiejętnościami, a formy przez nich tworzone często z powodzeniem można było nazwać dziełami sztuki. W Rozpierniczeni.pl ręcznie dłubane, drewniane formy zastąpiliśmy modelowaniem 3d i drukiem z użyciem bezpiecznych dla zdrowia termoplastów. Tak oto luksusowy niegdyś piernik stał się dostępny dla wszystkich.

Jak widzicie, pierniki można z lekkim przymrużeniem oka uznać za panaceum. My zwracamy uwagę na jeszcze jedną właściwość piernika. U obdarowanych nim osób, wywołuje uśmiech.